15 Września 2011

Druh pmh Paweł Huras, HR
Szczepowy Szczepu 16WDHiGZ
c/o Krzysztof Borzęcki
ul. Nieborowska 13 m. 9
02-325 Warszawa, Polska

Drogi Druhu Pawle,

Czuwaj…!

Wczoraj (14 Września 2011) dostałem Wasz list od Komitetu Obchodów 100-lecia Szesnastki, z zaproszeniem do wzięcia udziału. Musze się przyznać, że natychmiast skontaktowałem mojego Travel Agent z pytaniem, czy uda się jeszcze wysłać mnie do Warszawy z takim układzie, jaki pozwoliłby mi wziąć udział w uroczystościach… Niestety… Nie wyjdzie… Za mało czasu i za dużo przestrzeni. Dla Waszej informacji, ja zamieszkuję i pracuję w Edmonton w Kanadzie, w prowincji Alberta, a to jest od Was w WAW oddalone o tylko 7511.35km, (+-) 18 godzin jazdy, i o 8 godzin różnicy w czasie. Trudna sprawa, ale…

Ale moje SPECJALNE ŻYCZENIA Z OKAZJI TEJ WSPANIAŁEJ ROCZNICY, ALE I NIE MNIEJ SERDECZNIE DLA WSZYSTKICH ZAWISZAKÓW ZEBRANYCH Z TEJ OKAZJI, są nie mniej gorące jakby były gdybym tam był skora i kości. Z grupy 1 przy ognisku "Duszy" Dusiewicza będą z pewnością jeszcze inni druhowie: Marek Jaczewski, Jaś ("Karczuś") Karczewski, Wojtek ("Puła") Pułaczewski, Wojtek ("Cytra") Kroszczyński, Rysiu Cholewa, Rafał Łaszkiewicz i inni… Nie będzie wielu, ponieważ odeszli przedwcześnie, a i nam niedaleko już do osiemdziesiątki, co w obliczu wspomnień z naszych harców w Szesnastce wygląda raczej całkiem nierealnie…

Przy tej okazji również pozwólcie mi Organizatorzy, załączyć do niniejszego listu, odcinki z mojej, właśnie w procesie publikacji, Autobiografii, (która prawdopodobnie ukaże się wkrótce nakładem Muzeum Historycznego Miasta St. WAW, pt. WSPOMNIENIA WARSZAWIAKA…), z której wyjąłem co poniektóre odcinki odnoszące się do Szesnastki, i które są do Waszej dyspozycji, (w załączeniu…).

No, to tyle, Zawiszaki…! Karawana widzę jadzie dalej, i: TAK TRZYMAĆ…! A ja będę tam, (i na zawsze…) duchem…!!!

Czuwaj…!

Jan ("Teresa") Tereszczenko
Żbiki
(1945-1949)

Ps. A poniżej wspomniane odcinki wspomnień, do waszej dyspozycji…